jak założyć i prowadzić własną firmę krok po kroku rozpoczęcie działalności gospodarczej przez internet zarabianie pieniędzy przez internet jak zarobić w domu poradnik
 
 

Kontrola franczyzobiorców


Franczyzodawca ma prawo kontrolować placówki franczyzobiorców oraz ich poczynania i powinien to robić w celu zachowania należytych standardów, wizerunku zewnętrznego, jak również wewnątrzsieciowego porządku.

Dawca ma w tym zakresie całkiem szerokie uprawnienia i jest to jak najbardziej uzasadnione. Niemniej jednak zakres uprawnień kontrolnych dawcy powinien zostać jasno zdefiniowany, a określając je należy pamiętać, że zasady te powinny pozwolić na realizację celów:
- informacyjnych,
- koordynacyjnych,
- inspiratorskich,
- doradczych,
- profilaktycznych.

Cele informacyjne służą po prostu uzyskaniu niezbędnych informacji.

Realizacja funkcji koordynacyjnej ma na celu dbałość o zapewnienie zgodnego z planem przebiegu określonych przedsięwzięć franczyzodawcy.

Cele inspiratorskie opierają się na założeniu, że sama świadomość sprawowania kontroli będzie stymulować do bardziej rzetelnej pracy i dążenia do lepszych rezultatów.

Dla franczyzobiorcy istotne jest również wsparcie i doradztwo. Sprawowanie działań kontrolnych powinno być zorganizowane w taki sposób, aby stwarzać także sposobność przeprowadzania konsultacji, bowiem weryfikując poszczególne czynniki można na bieżąco wskazywać sposoby ich słabe strony i instruować franczyzobiorcę w jaki sposób może on uzyskać lepsze efekty.

Natomiast dzięki realizacji funkcji profilaktycznej pojawia się możliwość zapobiegania potencjalnym błędom i nieprawidłowościom, jakie mogłyby się pojawić.

Rola działań kontrolnych wydaje się więc niezwykle istotna dla prawidłowego działania poszczególnych placówek, a prawidłowa ich realizacja może zapewnić harmonijne funkcjonowanie całej sieci, gdyż działanie placówki, sposób i jakość świadczenia przez nią usług ma kluczowe znaczenie.

Ponadto dawca uprawniony jest do kontroli dokumentacji finansowej i niezbędnych dokumentów, których okazania ma prawo zażądać. Franczyzodawca posiada także prawo wstępu do lokalu franczyzobiorcy. Prawo takie przysługuje mu (lub osobie przez niego oddelegowanej) bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy.

Mimo tak szerokiego wachlarza uprawnień kontrolnych, jakimi dysponuje dawca, nie może on ich jednak nadużywać. Kontrola ma swoje określone funkcje służące zachowaniu tożsamości i jednolitości systemu, i jej sprawowanie nigdy nie może przekroczyć ich granicy. Biorca jest bowiem autonomicznym przedsiębiorcą i może domagać się uszanowania jego praw. W przeciwnym wypadku działania dawcy mogą okazać się kontrowersyjne w świetle przepisów prawa antymonopolowego.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tematyką poruszaną w tym artykule - pisz do nas śmiało. Staramy się być z Wami w kontakcie tak bardzo, jak tylko pozwala na to szybko biegnący cenny czas. A zadawane przez Was pytania i Wasze sugestie inspirują nas do tworzenia kolejnych ciekawych artykułów. Kliknij tutaj i napisz do nas.

Interesuje Cię biznes
i zarabianie przez Internet?

Poznaj tajniki prowadzenia dochodowej firmy
i skutecznego zarabiania w Internecie.

Metody, narzędzia i rozwiązania, o których nie mówi się głośno, które odmienią Twóje finanse, które otworzą Twoje oczy na możliwości, o których nawet nie śnisz.

| Regulamin Serwisu | Polityka Prywatności | Mapa Serwisu | Kurs |
Copyright zysk24.com © 2011. All Rights Reserved