jak założyć i prowadzić własną firmę krok po kroku rozpoczęcie działalności gospodarczej przez internet zarabianie pieniędzy przez internet jak zarobić w domu poradnik
 
 

Struktura organizacyjna sieci franczyzowej
Przyszły franczyzodawca zanim rozpocznie sprzedaż licencji musi w pełni dopracować zaplecze organizacyjne, które zapewni mu pełną kontrolę nad wszystkimi aspektami działania powstającej sieci i pozwoli mu skutecznie koordynować rozwój i funkcjonowanie przedsięwzięcia.

Z drugiej strony należyta organizacja w każdym aspekcie systemu konieczna jest dla zapewnienia biorcom wszystkich niezbędnych im zasobów.

W pewnej mierze organizator sieci posiada struktury organizacyjne działające na potrzeby prowadzenia placówek pilotażowych. Takie początkowe zaplecze pokierowane w umiejętny sposób powinno zaspokoić potrzeby sieci w początkowej fazie jej rozwoju, gdy rozpoczynają działalność pierwsi franczyzobiorcy.

Wraz z rozwojem sieci struktura organizacyjna będzie się rozrastać i wymagać delegowania zadań, rekrutacji i szkoleń nowych pracowników odpowiednich działów. Od samego początku dawca musi być jednak przygotowany w zakresie rozwiązań logistycznych i uwarunkowań terytorialnych, w związku z konkretnymi lokalizacjami, w których powstaną pierwsze placówki biorców. Rozpoczynając sprzedaż licencji dawca musi także posiadać już zespół wyszkolonych pracowników, których kwalifikacje pozwolą na realizację zadań związanych w uruchamianiem pierwszych placówek (promocja, rekrutacja, szkolenia itp.).

Funkcjonowanie prawidłowo skonstruowanej struktury organizacyjnej musi obejmować:

- Finanse – ustalanie opłat franczyzowych na właściwym poziomie, obsługę księgowości dla biorców, system sprawozdawczości finansowej.
- Marketing – obsługa wszelkich działań związanych z promocją sieci, pozyskiwaniem nowych franczyzobiorców, wzmacnianiem marki i kreowaniu wizerunku, badania rozwojowe itp.
- Sprzedaż licencji – idealną osobą do pełnienia związanych z tą funkcją obowiązków jest sam organizator sieci. Z czasem jednak niezbędne będzie powierzenie tych zadań jednemu z pracowników, dlatego warto możliwie wcześnie rozpocząć wdrażanie takiej osoby w kwestie prowadzenia rekrutacji, selekcji kandydatów, prowadzenia rozmów i negocjacji, prezentacji firmy i pakietu franczyzowego w umiejętny sposób.
- Zaopatrzenie – organizacja i koordynacja zaopatrzenia placówek w produkty, materiały, surowce. System zaopatrzenia bezwzględnie musi być sprawny i niezawodny. Dział ten jest także odpowiedzialny za działanie systemu obsługi zamówień, narzędzi usprawniających (systemy informatyczne), zapewnienie źródeł i dostawców oferujących najlepsze ceny, pośredniczenie.
- Nadzór nad funkcjonowaniem sieci – zakres zadań związanych ze sprawowaniem nadzoru nad pracą całej sieci jest dość szeroki i obejmuje sprawy związane ze wsparciem działalności biorców, doradztwem, kwestiami organizacyjnymi, sprawowaniem kontroli i innymi. Dobrym pomysłem jest powierzenie tych obowiązków osobie odpowiedzialnej za sprzedaż licencji.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tematyką poruszaną w tym artykule - pisz do nas śmiało. Staramy się być z Wami w kontakcie tak bardzo, jak tylko pozwala na to szybko biegnący cenny czas. A zadawane przez Was pytania i Wasze sugestie inspirują nas do tworzenia kolejnych ciekawych artykułów. Kliknij tutaj i napisz do nas.

Interesuje Cię biznes
i zarabianie przez Internet?

Poznaj tajniki prowadzenia dochodowej firmy
i skutecznego zarabiania w Internecie.

Metody, narzędzia i rozwiązania, o których nie mówi się głośno, które odmienią Twóje finanse, które otworzą Twoje oczy na możliwości, o których nawet nie śnisz.

| Regulamin Serwisu | Polityka Prywatności | Mapa Serwisu | Kurs |
Copyright zysk24.com © 2011. All Rights Reserved