jak założyć i prowadzić własną firmę krok po kroku rozpoczęcie działalności gospodarczej przez internet zarabianie pieniędzy przez internet jak zarobić w domu poradnik
 
 Uwierzytelnianie adresu email
nadawcy newslettera

Niezbędne metody uwierzytelniania poczty
i walki ze spamem

Zobacz jak cyberprzestępcy zmieniają świat email marketingu


bezpieczeństwo w sieci
W poprzednich częściach kursu w ramach cyklu artykułów o optymalizacji wskaźnika dostarczalności z punktu widzenia reputacji nadawcy newslettera, pisaliśmy o reputacji oraz infrastrukturze wysyłki. Artykuły te znajdziesz tutaj: tutaj i tutaj.
Możesz również zacząć od samego początku naszego kursu: Skuteczny Mailing.


W dzisiejszej części kursu Skuteczny Mailing odpowiemy na pytania o to dlaczego nadawca mailingu musi udowadniać, że nie jest spamerem, a jego mailing jest legalny? W jaki sposób nadawca mailingu musi uwierzytelnić adres wysyłki, aby operatorzy poczty elektronicznej uznali go za wiarygodny i przepuścili wiadomości email przez filtry antyspamowe? Co to jest SPF, DKIM i DMARC?

jak sprzedawać w internecie
Profesjonalny e-mail marketer zawsze podejmuje działania zgodne z email marketingową etyką. Buduje legalne listy mailingowe. Wysyła swoim subskrybentom wartościowe treści.

W świecie poczty elektronicznej jednak działają niestety również liczni spamerzy, hakerzy i oszuści, których poczynania nie mają z email marketingiem wiele wspólnego, a z prawem i etyką rozmijają się całkowicie.

Z powodu oszustów cierpią nie tylko internauci, którzy padają ofiarami nadużyć, lawiny niechcianej korespondencji i wyłudzania danych. Najbardziej bowiem tracą na tym uczciwi i rzetelni email marketerzy, których wartościowa praca często bywa sabotowana z powodu działania cyberprzestępców.

Niedoskonały protokół SMTP

Od samego początku protokół SMTP powszechnie stosowany do obsługi poczty elektronicznej charakteryzował się niedoskonałością w postaci dziur bezpieczeństwa. Jedną z największych dziur tego typu, jeśli nie największą, był brak możliwości jednoznacznego stwierdzenia czy nadawca wiadomości rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. Na przestrzeni lat wprowadzano różne próby rozwiązania tego problemu, jednak do dnia dzisiejszego nie dysponujemy żadną w 100% skuteczną metodą jednoznacznej weryfikacji tożsamości nadawcy korespondencji.

Rosnący problem spamu, phishingu i innych nadużyć

Phishing, spam i wiele innych form nadużyć z wykorzystaniem infrastruktury poczty elektronicznej stały się codziennością, a sami sprawcy to zorganizowana społeczność dysponująca zaawansowaną technologią. Ten podziemny rynek wart jest miliony, a nawet miliardy dolarów. Zarówno protokół SMTP, jak też cała infrastruktura poczty elektronicznej nie została przygotowana na taki obrót spraw. W chwili jej tworzenia nie przygotowano odpowiednich zabezpieczeń, które mogłyby stawić czoło istniejącym dziś zagrożeniom.

Wiele osób uważa, że zwalczenie joe-jobs, phishingu, spamu itd. możliwe będzie tylko poprzez wprowadzenie całkowicie nowej infrastruktury. Dotychczasowe próby wprowadzania większych zmian kończyły się jednak niepowodzeniem, mimo iż zainteresowane osoby doskonale zdają sobie sprawę z występujących dziur w systemie DNS, a także niedoskonałości i ograniczeń, jakimi charakteryzują się rozwiązania stosowane w celu załatania wykorzystywanych przez spamerów luk.

Niemniej wprowadza się pewne rozwiązania, które nie zawsze rozwiązują problem, to jednak przyczyniają się w pewnym stopniu do ograniczenia nadużyć. Niekiedy rozwiązania takie zostają wprowadzone, mimo ich niedoskonałości. Zdarza się to zapewne wskutek pośpiechu, gdyż czas jest istotny wobec rosnącej liczby e-mailowych cyberprzestępstw.

Co to jest uwierzytelnianie poczty elektronicznej?

Uwierzytelnianie poczty elektronicznej, e-mail, czy też tożsamości nadawcy jest takim zabezpieczeniem wysyłanego mailingu, dzięki któremu możemy udowodnić odbiorcom (providerom, serwerom dostawców usług pocztowych), że wysłana przez nas korespondencja jest naprawdę wysłana przez nas, a nie przez kogoś innego, np. przez spamera, który usiłuje się pod nas podszyć.

Jeśli nie stosujemy żadnych form uwierzytelniania, wówczas serwer odbiorczy nie ma jak sprawdzić, czy nadawca jest wiarygodny i czy nie jest spamerem, oszustem itd. W takim przypadku nasza wiadomość może zostać odrzucona już na poziomie serwera, a w najlepszym wypadku zostanie umieszczona w folderze Spam.

Jeśli natomiast stosujemy dostępne metody uwierzytelniania naszych mailingów – chronimy tym samym naszych subskrybentów przed próbami wyłudzania danych i przed innymi tego typu nadużyciami cyberprzestępców, a jednocześnie chronimy siebie i swoją markę przed utratą reputacji wskutek skandali wywołanych przez wysyłkę spamu z naszej domeny (jeśli nie stosujemy odpowiednich zabezpieczeń, to spamerzy zrobią to prędzej czy później). Ponadto dzięki wdrożeniu obowiązujących standardów uwierzytelniania swojej korespondencji osiągniemy znacznie większą dostarczalność, tzn. nasze mailingi nie będą odrzucane przez serwery odbiorcze, z których korzystają nasi subskrybenci.

Uwierzytelnianie – sposób na legalny mailing

Celem stosowanych dziś metod uwierzytelniania poczty elektronicznej jest to, by dostawcy usług pocztowych mieli możliwość rozpoznania czy nadawca poczty jest tym za kogo się podaje i rozróżnienia chcianej korespondencji od spamu. Aktualnie każdy provider korzysta z popularnych metod uwierzytelniania poczty i każda wysłana wiadomość przechodzi przez takie filtry zanim zostanie dostarczona do skrzynki odbiorczej adresata.

Uwierzytelnienie poczty jest czymś, co dowodzi, że nadawca jest kimś wiarygodnym, a wysyłana przez niego wiadomość jest bezpieczna, oczekiwana i pożądana. W kontekście przepływu informacji o danych osobowych, bankowości elektronicznej itp. nabiera to szczególnego znaczenia.

Jeśli więc otrzymujemy e-mail od Google, z centrali banku, który prowadzi nasz rachunek, czy podobnych podmiotów – i wiadomość taka nie jest uwierzytelniona, oznacza to, że najprawdopodobniej ktoś podszywa się pod nadawcę wskazanego w polu OD i próbuje wykorzystać jego tożsamość w nielegalnych celach, czego możemy zostać ofiarą, jeśli nie zachowamy stosownych środków ostrożności.

W celu ograniczenia nadużyć w postaci phishingu, spamu i innych, wprowadza się kolejne zmiany, których celem jest uwierzytelnienie nadawcy poczty. Stosowane metody pozwalają na identyfikację tożsamości prawdziwego nadawcy poczty, dzięki czemu mocno ograniczają liczbę przypadków, w których spamer podszywa się pod kogoś innego wyłudzając dane lub rozsyła spam z wykorzystaniem cudzych serwerów i reputacji cudzych adresów IP.

Metody uwierzytelniania nadawcy mailingu

Metody uwierzytelniania poczty elektronicznej pozwalają providerom na sprawdzenie, czy nadchodzący mailing jest np. legalnym newsletterem poprzez uwierzytelnienie jego nadawcy.

Aktualnie korzystamy z trzech podstawowych metod uwierzytelniania. Noszą one nazwy: SPF (Sender Policy Framework), DKIM (DomainKeys Identified Mail) i DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance ). Każdej z nich poświęciliśmy osobne artykuły, które znajdziesz tutaj:
SPF
DKIM
DMARC


jak sprzedawać w internecie
Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tematyką poruszaną w tym artykule - pisz do nas śmiało. Staramy się być z Wami w kontakcie tak bardzo, jak tylko pozwala na to szybko biegnący cenny czas. A zadawane przez Was pytania i Wasze sugestie inspirują nas do tworzenia kolejnych ciekawych artykułów. Kliknij tutaj i napisz do nas.

więcej o email marketingu

Interesuje Cię biznes
i zarabianie przez Internet?

Poznaj tajniki prowadzenia dochodowej firmy
i skutecznego zarabiania w Internecie.

Metody, narzędzia i rozwiązania, o których nie mówi się głośno, które odmienią Twóje finanse, które otworzą Twoje oczy na możliwości, o których nawet nie śnisz.

| Regulamin Serwisu | Polityka Prywatności | Mapa Serwisu | Kurs |
Copyright zysk24.com © 2011. All Rights Reserved