Kompetencje franczyzodawcy 

 

Kompetencje franczyzodawcy

szkolenia z przedsiębiorczości
 Kompetencje przyszłego franczyzodawcy, jego umiejętności i cechy osobowościowe decydują o jego predyspozycjach do wykonywania zadań związanych z budową i zarządzaniem siecią franczyzową.

A więc w sposób bezpośredni decydują o tym jak bardzo prawdopodobne jest osiągnięcie sukcesu całego przedsięwzięcia.

Jakimi zatem cechami powinien odznaczać się sprawny franczyzodawca?

Poniekąd można tutaj wymienić wszystkie cechy osobowościowe charakteryzujące każdego sprawnego przedsiębiorcę. Franczyza jednak ze względu na swoją specyfikę wymaga od dawcy takich kompetencji i takiej osobowości, aby w pełni mógł on odnaleźć się w tej roli i sprostać związanym z nią wyzwaniom.

Rozwój sieci franczyzowej nie należy do zadań łatwych, dlatego istotna jest świadomość czyhających trudności, którym przyjdzie stawić czoło, ponieważ nikt inny franczyzodawcy nie wyręczy w tym zakresie.

Musi to być osoba przedsiębiorcza, co wydaje się oczywiste, ale także dobrze zorganizowana, a obok dobrej organizacji własnej, musi on zadbać o zorganizowanie pracy także pracowników, podwładnych i koordynację funkcjonowania całej sieci.

Powinien to być człowiek posiadający wizję oraz potrafiący przekazać ją innym, a jednocześnie mający świadomość ryzyka i odpowiedzialności, nie tracąc przy tym entuzjazmu i odwagi.

Dodatkowo pożądane jest aby byłą to osoba charyzmatyczna, łatwo zarażająca innych swoją wizją, wartościami i zapałem, z darem przekonywania. Taka cecha znacznie ułatwi negocjacje, przekonywanie biorców do swoich koncepcji i atrakcyjności oferty franczyzowej.

Taka osoba poprowadzi porywające konferencje i stanie się spoiwem idei roztaczanych nad całą siecią.  Charyzma nie tylko sprawi, że franczyzodawcy poczują wiekszą wiarę i przekonanie w trafność i celowość wkładanej pracy, którą chętniej i skuteczniej będą wykonywać, ale także pomoże w wykonywaniu zwykłych funkcji, jak na przykład egzekwowanie od biorców tego co niezbędne dla właściwego funkcjonowania całej sieci.

Franczyzodawca jest zmuszony do kontaktów z dużą liczbą ludzi, a jakość tych kontaktów prawie zawsze będzie mieć znaczenie dla powodzenia biznesu, dlatego przydatne są otwartość i wysokie umiejętności interpersonalne oraz umiejętność stosowania zasad public relations, co jest nieocenione na drodze do budowania dobrych relacji, zaufania i kreowania wizerunku, a także podczas negocjacji.

W roli franczyzodawcy sprawdzi się osoba, która jest doskonałym strategiem, gdyż rozwój sieci franczyzowej jest przedsięwzięciem długofalowym i wielopłaszczyznowym, co wymaga zdolności przewidywania i planowania.

W stosunku do biorców od franczyzodawcy powinno wymagać się wyrozumiałości, empatii, uczciwości i elastyczności w wielu kwestiach, ale także stanowczości i asertywności, zwłaszcza w zakresie egzekwowania przyjętych standardów.

W chwili ich rekrutacji natomiast dawca musi odznaczyć się pewną intuicją, czy wręcz talentem psychologa, ponieważ nawet najtroskliwiej przygotowane procedury rekrutacyjne nie wyeliminują ryzyka błędu na tym polu, a trafny dobór kandydatów pozwoli uniknąć wielu strat i problemów.

Nie wolno o tym zapominać, bowiem osoby chcące zostać biorcami miewają bardzo różne motywacje oraz predyspozycje. 
Doświadczyłeś już skuteczności profesjonalnych szkoleń? Jak zdobyć więcej klientów w vendingu.

Gotowy, sprawdzony system masowej sprzedaży w Internecie - kopiuj/wklej


 

NAJPOPULARNIEJSZE
POMYSŁ NA BIZNES
MARKETING
EDUKACJA
BIZNES
EMAIL MARKETING
POPULARNE KATEGORIE


Regulamin Serwisu Polityka Prywatności Mapa Serwisu
Copyright zysk24.com © 2011-2021.
All Rights Reserved