Otoczenie przedsiębiorstwa 

 

Otoczenie przedsiębiorstwa

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przekształceniu swojej firmy w dawcę franczyzy ważne jest przeprowadzenie analizy ekonomicznych i organizacyjnych aspektów takiego przedsięwzięcia, gdyż czynniki te mogą zadecydować o potencjale firmy w roli franczyzodawcy oraz o powodzeniu projektu.

 Znajomość otoczenia zewnętrznego firmy pozwoli natomiast na podjęcie stosownych kroków i adekwatnej strategii działania.

W związku z tym należy zbadać otoczenie rynkowe naszej firmy oraz jej zasobów.

Otoczenie rynkowe to nic innego jak:

- ostateczny odbiorca naszego produktu,

- wszystkie firmy działające na tym samym rynku,

- ...spośród których możemy wyróżnić firmy konkurencyjne (i związane z tym zagrożenia)

- firmy będące naszymi obecnymi lub potencjalnymi kontrahentami, np. dostawcy, pośrednicy, przewoźnicy i wiele innych.

Najważniejsi są oczywiście klienci. Jeśli firma posiada stałych lojalnych klientów, jest to ogromnym atutem. Trzeba jednak rozważyć, czy sytuacja rynkowa lub przyzwyczajenia i potrzeby konsumentów mogą się w najbliższym czasie zmienić, a także co może powodować takie zmiany.

Dokładne zbadanie konkurencji pozwoli nam na obiektywne określenie własnej pozycji rynkowej i szans na ekspansję.

Czy nasza oferta jest konkurencyjna pod względem jakościowym, cenowym, pod względem innowacyjności, dostępności lub innych wartości dających nam przewagę?  Jak dużą część rynku przejęła konkurencja, jakie strategie stosuje (zwłaszcza jeśli w ten sposób pozyskuje naszych klientów), czy ma słabe strony, jeśli tak to jakie, w jaki sposób może nam zaszkodzić, jakie osiąga zyski, itp.

Co można zrobić, by odróżnić się od konkurencji i podkreślić swoją wyjątkowość?

Główną konkurencję stanowią firmy oferujące podobne produkty, ich substytuty lub produkty komplementarne. Ich oferta skierowana jest do tych samych odbiorców, a strategia ich działania często bywa podobna.

Poza tymi firmami należy także rozważyć prawdopodobieństwo pojawienia się nowej konkurencji i jakie okoliczności mogą temu sprzyjać.

Wiele użytecznych informacji na potrzeby takich analiz można pozyskać np. z lektury publikacji instytutów naukowych.

Dla franczyzodawcy warunkiem zaistnienia w danym otoczeniu i pozyskanie swojego rynku zawsze będzie przede wszystkim koncentracja na budowaniu wizerunku kojarzonego z określonym asortymentem, jakością i standardami.

Jest to duże wyzwanie wymagające czasu, wysiłku i skutecznej strategii, ale osiągnięcie tego celu wynagradza rzeszą lojalnych klientów i mocną pozycją rynkową całej sieci, do której chętnie przystępują kolejni franczyzobiorcy.

Ważne jest wreszcie zgłębienie możliwości jakie daje nam współpraca z firmami mogącymi dostarczyć niezbędnych nam towarów i usług. Relacje (istniejące i przyszłe) z tymi firmami oraz ich oferta będą ważnymi czynnikami stabilnego funkcjonowania sieci. 
Doświadczyłeś już skuteczności profesjonalnych szkoleń? Jak zdobyć więcej klientów w vendingu.

Gotowy, sprawdzony system masowej sprzedaży w Internecie - kopiuj/wklej


 

NAJPOPULARNIEJSZE
POMYSŁ NA BIZNES
MARKETING
EDUKACJA
BIZNES
EMAIL MARKETING
POPULARNE KATEGORIE


Regulamin Serwisu Polityka Prywatności Mapa Serwisu
Copyright zysk24.com © 2011-2021.
All Rights Reserved