Wycena domen 

 

WYCENA DOMEN INTERNETOWYCH

Gdy już kupimy i zarejestrujemy ciekawą domenę i wiemy doskonale, że jest ona wartościowa – pojawia się pytanie za ile ją możemy sprzedać.

I dzisiaj postaramy się odpowiedzieć sobie właśnie na to pozornie proste pytanie.

Ile kosztuje rejestracja domeny internetowej? Na giełdach domen niejednokrotnie można zaobserwować przypadki domen, które można z powodzeniem wycenić na 100 000 zł, a sprzedawane są za kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych.

Często są to błędy młodych i niedoświadczonych domainerów, którzy nie wiedzą jak oszacować wartość domeny.

 Czasem wystarczyłoby po prostu zlecić wycenę domeny w serwisie, który się tym zajmuje i sprawa byłaby jasna...

Świadomość wartości danej domeny jest istotna zarówno wówczas, gdy zamierzamy ją zakupić, jak też w sytuacji, gdy chcemy ją sprzedać.

W pierwszym przypadku nie możemy zgodzić się na cenę zbyt wygórowaną, w drugim natomiast nie możemy zaproponować ceny zbyt niskiej. W zasadzie możemy to zrobić – nikt nam tego nie zabroni, ale nie o to przecież chodzi w handlu domenami.

Czym się kierować wyceniając domenę

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wartość domeny jest oczywiście jej potencjał komercyjny.

Właśnie dlatego adresy zawierające frazy związane z dochodowymi branżami osiągają zawrotne ceny i kupowane są przez klientów końcowych za ogromne kwoty. Są to adresy typu kredyty.pl i podobne.

Inną ważną cechą jest prestiż związany z posiadaniem domeny, która może go zapewnić.

Dla wielu firm jest to bardzo ważne i są one w stanie bardzo dobrze zapłacić za dobrze brzmiącą, wpadającą w ucho i łatwo zapamiętywaną domenę internetową.

Bez wątpienia jednak, aby trafnie wycenić domenę należy wziąć pod uwagę to czy i jak bardzo będzie ona użyteczna dla klienta końcowego, kto i w jaki sposób może chcieć ją wykorzystać oraz jakie przyniesie mu to korzyści / zyski, jak bardzo domena ta jest mu potrzebna (czasem niezbędna) oraz jak dużo będzie w stanie za nią zapłacić. 

Fachowa pomoc

Jak wycenić nazwę domeny?
Wycena domeny czasem okazuje się zadaniem zbyt trudnym, gdy brakuje nam doświadczenia w tym zakresie lub na przykład nie znamy branży, której ona dotyczy.

Z pomocą wychodzi tutaj doskonała propozycja serwisu Aftermarket, gdzie możemy skorzystać z usługi wyceny domeny przez doświadczonych fachowców, którzy dostarczą nam rzetelnej wiedzy na temat wartości posiadanej przez nas domeny.

Usługa taka wprawdzie nie jest darmowa – wycena domeny w Aftermarket kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Wydaje się jednak, że nie jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, że korzystając z wiedzy fachowców możemy przeprowadzić transakcję w pełni świadomie i zyskać na tym lub zaoszczędzić często tysiące złotych i więcej.

Aftermarket to także największa giełda domen w kraju, gdzie znajdziemy dziesiątki, a nawet setki tysięcy ofert sprzedaży różnego rodzaju domen.

Warto więc założyć sobie bezpłatne konto (nawet nie korzystając z płatnej usługi wyceny) i przyjrzeć się cenom domen podobnych do tej, którą chcemy wycenić. Wnikliwa obserwacja cen różnorodnych domen może dać świetną orientację w tej materii.

Kiedy warto skorzystać z wyceny Aftermarket

Naturalnie handlując domenami i posiadając ich kilkadziesiąt nie będziemy płacić za wycenę każdej z nich, czy też każdej nowozakupionej.

Byłby to zbyt duży wydatek. Jeśli jednak zamierzamy zakupić upatrzoną wcześniej domenę, która jest dostępna na rynku wtórnym, a jej cena jest znaczna – wówczas warto korzystać z dostępnych rozwiązań, aby nie przepłacić.

Podobnie w sytuacji odwrotnej – gdy wystawiamy swoje domeny na giełdzie, nagle pojawia się ciekawa oferta lub wiele ofert kupna danej domeny, która jest interesująca, wtedy z pewnością warto zapłacić kilkadziesiąt złotych za profesjonalną opinię, po to, by zwyczajnie nie oddać domeny zbyt tanio.

Inne parametry

Bez wątpienia istotna jest końcówka. Jeśli mówimy o polskim rynku, najcenniejsze będą domeny z końcówką .pl.

Na przykład domena kwiaty.pl będzie dużo bardziej wartościowa niż kwiaty.edu.pl. Cena tej ostatniej będzie jednak z pewnością wyższa niż cena np. domeny kwiaty.krosno.edu.pl.

Wartościowe mogą być także domeny z końcówką .com. Należy omijać jednak pomysły takie jak kwiaty.de, a tym bardziej egzotyczne domeny narodowe mało znanych krajów (wyjątkiem może być końcówka .tv).

Sama domena – im krótsza tym droższa. Pozyczki.pl ma ogromną wartość jako topowa domena generyczna. Adres taniepozyczki.pl także jest wartościowy, ale już dużo mniej.

Idąc tym tropem rozumiemy już, że adres taniepozyczki24.pl będzie mieć jeszcze niższą wartość, a adres taniepozyczki24.com.pl najniższą z wymienionych, nie wspominając o e-taniepozyczki24h.org.pl.

Nie oznacza to, że tylko krótkie jednowyrazowe adresy są w cenie. Jakkolwiek wartość np. gry.pl jest ogromna, to niedawno na przykład domena grydladzieci.pl sprzedała się za kwotę 156 000 zł, a więc o 6000 zł drożej niż wyśmienicie brzmiąca kino.pl (150 000 zł).

Biorąc pod uwagę powyższe, pamiętajmy także o branży z którą dany adres internetowy jest związany. Nie każda branża jest bowiem równie dochodowa lub równie dochodowa w Internecie.

Dlatego domena pozyczki.pl będzie droższa niż kwiaty.pl.

Generyki i zamienniki

Specyficzną kategorią są domeny generyczne, które nie są bezpośrednio związane z danym biznesem czy produktem, co przekładałoby się na ich komercyjną wartość.

Są to jednak przyjemnie brzmiące adresy, które doskonale nadają się na nazwę różnego rodzaju działalności, firm, organizacji czy witryn tematycznych i stać się domeną brandową.

Na przykład skowronek.pl może stać się nazwą sklepu zoologicznego, nazwą klubu ornitologicznego, a nawet szkoły śpiewu. Potencjalnych klientów końcowych jest zatem bardzo wielu i w związku z tym można oczekiwać wysokiej ceny.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że w takich wypadkach zawsze istnieją zamienniki. Sklep zoologiczny może zdecydować się na zakup innej domeny, którą kupi taniej, np. papuga.pl, zwierzaki.pl lub rybka.pl, a jeśli te zamienniki także będą dla niego zbyt drogie lub zajęte - to stworzy generyk zlotarybka.pl lub cudownezwierzaki.

Klub ornitologiczny może natomiast wybrać dla siebie nazwę slowik.pl czy kruk.pl, a jeśli nie uda się zdobyć kruk.pl, to być może skończy się np. na adresie bialykruk itd.

Niemniej domeny tego typu są atrakcyjne i prawdopodobnie znajdą się zainteresowani gotowi zaproponować dobrą cenę. A dobrze brzmiące zamienniki też się kiedyś skończą…

Z pewnością więc jest to rynek domen, na którym da się zarobić i których nie warto wyceniać zbyt nisko.

Strategia sprzedającego

Na cenę domeny ostateczny wpływ będzie mieć strategia osoby, która ją sprzedaje. Wiadomo bowiem, że posiadając atrakcyjny adres warto poczekać.

Im więcej cierpliwości ma sprzedający, im dłużej poczeka ze sprzedażą – tym wyższą cenę ostatecznie uzyska.

Jeśli sprzedajemy domenę przy pierwszej lepszej okazji, osiągamy szybki zysk, ale kosztem jego wysokości.

Dlatego sprzedający musi zdawać sobie sprawę z obiektywnej wartości domeny, przynajmniej w przybliżeniu, ale proponując cenę klientowi końcowemu musi on przede wszystkim sam sobie odpowiedzieć na pytanie jaką strategię zamierza przyjąć, jakie zyski osiągnąć oraz w jakim okresie czasu.

Jeśli Ty również chcesz zacząć handlować domenami - zacznij od darmowego konta na świetnej polskiej giełdzie - i zobacz jakie mamy tutaj możliwości... (klikając poniżej w ciągu kilku minut założysz sobie swoje własne całkowicie darmowe konto na największej polskiej giełdzie):

Inwestycje na rynku wtórnym.
 

NAJPOPULARNIEJSZE
POMYSŁ NA BIZNES
MARKETING
EDUKACJA
BIZNES
EMAIL MARKETING
POPULARNE KATEGORIE


Regulamin Serwisu Polityka Prywatności Mapa Serwisu
Copyright zysk24.com © 2011-2021.
All Rights Reserved